INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Zygmunt Jastrzębski     

Zygmunt Jastrzębski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Jastrzębski Zygmunt (1875–1925), bankowiec, minister skarbu. Ur. w Siedlcach. W gimnazjum, do którego uczęszczał w Warszawie, należał do czynnych organizatorów tajnych kółek samokształceniowych. Następnie wstąpił na Wydział Prawa Uniw. Warsz., gdzie kontynuował swą nielegalną działalność, należąc do Koła Oświaty Ludowej pozostającego pod wpływami narodowo-demokratycznymi. W r. 1898, po wykryciu organizacji, został aresztowany i osadzony w X Pawilonie. Spowodowało to dwuletnią przerwę w studiach, które J. ukończył dopiero w r. 1901.
 
W r. 1904 J. wyjechał do Chin, gdzie znalazł zatrudnienie w wielkiej instytucji bankowej – w Banku Rosyjsko-Chińskim. Szybko awansując zajął w niedługim czasie jedno z kierowniczych stanowisk w Banku. M. in. do rewolucji rosyjskiej (1917) był dyrektorem wschodniej grupy oddziałów Banku Rosyjsko-Chińskiego w Szanghaju. Przez swe stanowisko i stosunki J. odgrywał wybitną rolę w sferach finansowych Rosji i Chin. Mimo oddalenia od kraju J. nie tracił kontaktu ze środowiskiem polskim. W Szanghaju sfinansował założenie Domu Polskiego przeznaczonego na ośrodek dla Polaków przybywających z Syberii i dla kulturalno-towarzyskiego życia kolonii Polskiej. W r. 1918 J. uczestniczył w pierwszym zjeździe Polaków Syberii Wschodniej w Charbinie. Został przez Zjazd powołany na stanowisko prezesa Komitetu Polskiego, który miał m. in. za zadanie stworzenie oddziałów armii polskiej. Długotrwała choroba zmusiła J-ego do zrezygnowania z objętego stanowiska i chwilowego wycofania się z życia politycznego.
 
Po kuracji we Francji J. powrócił do Polski z opinią wybitnego finansisty. Reprezentował Polskę na międzynarodowych konferencjach ekonomicznych w Genui (jako rzeczoznawca finansowy) i w Hadze (jako drugi delegat). W dn. 3 VII 1922 r. J. polecony przez Piłsudskiego został ministrem skarbu. Zawiódł jednak wiązane z jego osobą nadzieje. Nie potrafił bowiem wypracować racjonalnego programu przeciwstawienia się inflacji. Zalecane przez J-ego pociągnięcia mogły w najlepszym razie przynieść wyniki po wielu latach, ówczesna zaś sytuacja wymagała kroków natychmiastowych. J. stał na stanowisku, że uzdrowienie skarbu wymaga uprzedniego ożywienia życia gospodarczego, a szczególnie rozwoju przemysłu. Abstrahował przy tym od znanego faktu, że w okresie silnej inflacji niemożliwy jest trwały rozwój gospodarczy. Rezygnując ze wzrostu wpływów podatkowych, J. planował zrównoważenie budżetu przy pomocy specjalnie emitowanej wewnętrznej pożyczki złotej. Wobec bojkotu klas posiadających wpływy z pożyczki zawiodły i pokryły zaledwie ok. 3% wydatków państwa. Ustępując ze stanowiska ministra 2 I 1923 r. J. pozostawił skarb i walutę w stanie znacznie większego rozprzężenia, niż znajdowały się w chwili obejmowania przezeń Min. Skarbu. Po ustąpieniu z rządu J. nadal interesował się sprawami skarbowymi, pisząc wiele na temat metod naprawy finansów Polski. M. in. w r. 1923 wydał pracę Eksperymenty czy naprawa skarbu. Występował przy tym niezwykle ostro przeciwko tradycyjnie głoszonej tezie o możliwości naprawy skarbu i waluty przy pomocy pożyczek zagranicznych. Po utworzeniu Ligi Obrony Powietrznej Państwa J. został pierwszym prezesem jej Zarządu Głównego. Niezależnie od pracy zawodowej J. jako członek stołeczno-wojewódzkiego Komitetu Pomocy Młodzieży Akademickiej wiele uwagi poświęcał sprawom bytowym młodzieży studenckiej. Zmarł 13 III 1925 r. Pochowany został na Powązkach w Warszawie.
 
 
Enc. Ultima Thule; W. Ilustr. Enc. Gutenberga; – Dziesięciolecie Polski Odrodzonej. Księga pamiątkowa 1918–1928, Kr. 1928 s. 912 (fot.); Grosfeld L., Polskie reakcyjne formacje wojskowe w Rosji: 1917–1919, W. 1956; Landau Z., Polityka pożyczek zagranicznych rządu polskiego 1920–1923, „Przegl. Hist.” 1959 nr 4 s. 795–6; tenże, Polskie zagraniczne pożyczki państwowe 1918–1926, W. 1961; Lubowicki J., Polityka podatkowa Polski, P. 1927 s. 49, 56; Politicus, W. Grabski i sanacja skarbu polskiego, L. 1924 s. 4, 6; Próchnik A., Pierwsze piętnastolecie Polski Niepodległej, W. 1957; Statkiewicz E., Śp. Z. J., „Ekonomista” 1925 nr 1 s. 226–7 (biografia najpełniejsza); Taylor E., Inflacja Polska, P. 1926; Tommasini F., Odrodzenie Polski, W. 1928; Weinfeld I., Skarbowość polska, Wyd. 5., W. 1939 I; Zieliński W. E., Nasi ministrowie skarbu i błędy ich polityki w oświetleniu danych urzędowych, W. [1925] s. 53, 54, 68; – [Dąbrowski J.] Grabiec J., Czerwona Warszawa przed ćwierć wiekiem, P. 1925 s. 11, 29–30; Grabski W., Dwa lata pracy u podstaw państwowości naszej, W. 1927; Kronika polityczna, „Kur. Warsz.” 1922 nr z 4 VII; Przemówienia Z. J-ego w Sejmie, Spraw, stenograficzne r. 1922, posiedzenie nr 337, szpalta 7–20, posiedzenie 341, szp. 16–9; – „Kur. Warsz.” 1925 nr z 15 III; – Arch. Akt Nowych w W.: Protokoły Rady Ministrów t. XIX, XX (szczególnie t. XIX k. 218, 248, 591 i t. XX k. 679).
 
 
Zbigniew Landau
 
 
 
 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.